Що ж можна зробити вдома для розвитку сенсорної інтеграції дитини?
• Слух
Відтворювати різноманітні звуки. Наприклад, звуки музичних інструментів, тварин і птахів, звуки вітру, моря.
• Зір
Розглядування книжок, карток, предметів .Якщо дитина ще мала або має проблеми із зором, то можна застосовувати чорно-білі картки Домана для стимуляції зорового нерву.
• Смак
Пропонуйте їжу різноманітних смаків (кислий, солоний, гіркий,солодкий) та різної консистенції (тверда, хрустка, сипуча, тягнуча,рідка їжа, пюре).
• Нюх
Це можуть бути як і самі предмети, так і зроблений мішечок з вираженими ароматами ( кава, какао, ванілін, хвоя, пелюстки троянди). Також можна застосовувати аромолампи з ефірними маслами.
Ось такі незвичайні ігри допомагають розвивати сенсорні відчуття дитини і накопичувати уявлення про навколишній світ, забезпечують розвиток моторних, мовних, комунікативних, пізнавальних, сенсорних умінь і позитивно впливають на розвиток дитини в цілому.
• Рух і вестибулярна стимуляція
Замість того, щоб встановлювати дорогі гойдалки, можна пошукати інші предмети, які можуть забезпечити вестибулярну стимуляцію (розгойдування) для дитини. Це можуть бути: недороге крісло-качалка; гімнастичний м'яч, на якому дитина зможе підстрибувати; міні-батут для приміщення, самокат, скейт, ролики, вестибулярні рухи (або пропріоцептивна стимуляція) може підбадьорити малюка або, навпаки, заспокоїти.
• Освітлення
Вам не потрібно дороге обладнання для освітлення сенсорних кімнат. Щоб додати в сенсорний куточок приємне і розслабляюче світло для дитини, можна використовувати: новорічні гірлянди, нічник або нічник з проектором, свічки на батарейках, світильник з оптоволокном, палички що світяться. Освітлення грає величезне значення. Воно впливає на нас непомітним чином, але воно змінює те, як ми себе почуваємо. Наприклад, яскраве флуоресцентне освітлення зі стелі викликає відчуття дискомфорту. М'яке і приглушене освітлення розслабляє. Так що не забудьте використовувати освітлення для створення розслаблюючої атмосфери і комфорту.
• «Важка» робота.
Ці види діяльності необхідні для дітей, які відчувають труднощі в регулюванні рівня свого збудження. Такі діти часто ламають речі, стрибають, бігають і, здається, просто не можуть сидіти на місці. Такій дитині корисно відчувати себе «стисненим» (в важкому жилеті, з обважувачами на руках і ногах), коли на їх тіло робиться значний тиск. Бюджетний варіант для "глибокого тиску" - надувний дитячий басейн, який можна заповнити ковдрами, подушками і різними м'якими іграшками. Дитина може під все це «закопуватися»! Інший варіант -закатати дитини в ковдру (як млинець) або покласти на неї кілька ковдр.⠀
• Ігри з тунелями і наметами
Використовуйте тунелі для розвитку великої моторики. Навіть просто повзаючи через тунель, дитина розвиває координацію .Розширите тактильний досвід дитини, розміщуючи в тунелі різні предмети або поміщаючи в нього килимове покриття. Можна трохи потрясти тунель (землетрус!), коли малюк всередині, щоб поліпшити його пропріоцептивні і вестибулярні реакції. Намет можна використовувати як затишне місце для відпочинку дитини, перевантаженого сенсорними стимулами (розкладіть м'які подушки, ковдри, поставте нічник).
• Тактильна стіна
Ви можете створити свою власну стіну або дошку з різними текстурами для тактильної стимуляції. Для цього можна використовувати самі звичайні, повсякденні предмети. Можна використати старі CD-диски (гладкою, дзеркальною стороною догори), що додає цікаву візуальну стимуляцію. На тактильні стіни можна приклеїти клаптики фетру, штучного хутра і різних тканин, невеликі іграшки, мішуру, різні типи паперу та картону, квасоля і різні крупи, ватяні кульки, пір'ячко, невеликі предмети посуду і так далі. Головне, щоб у дитини була можливість обмацувати найрізноманітніші предмети.
• Ігри з пластиліном, глиною, тістом, піною для гоління і т. д.
Дітям дуже подобається грати з різними пластичними масами, що дуже корисно для малюків з тактильними проблемами. Можна зробити тісто для ліплення самим.
• Сенсорні коробки - це будь-які ємності, наповнені сенсорним матеріалом.⠀
⠀📌Чим же можна наповнити такі коробки: Будь-які крупи, вода (можна додати піну або шампунь),м'ячики, кульки ,вата, лід, пісок,хутро, трава, камені, дрібні іграшки, все що завгодно, але безпечно.⠀
• Вібрація
Масаж з вібрацією може дуже ефективно допомогти дитині зібратися і зосередитися. Вібрація надає додаткову сенсорну інформацію, яка «будить» м'язи. Така стимуляція може бути дуже терапевтичною і заспокійливою для тих дітей, які перебувають в постійному «пошуку» нових сенсорних відчуттів. Для цього підійде найпростіший масажер з вібрацією, яким можна помасажувати спину, руки і ноги дитини.